Огороджувальні конструкції будівель і споруд

Значну частину будівельних конструкцій займають огороджувальні конструкції. До цих конструкцій пред'являються досить широкий спектр вимог.

Огороджувальні конструкції повинні мати певні теплотехнічні властивості, бути досить енергоефективними і довговічними, водостійкими і морозостійкими. Крім цього вони повинні бути акустично комфортними, мають забезпечувати, через віконні прорізи інсоляцію приміщень, освітленість, комфортність проживання та виробничої діяльності.

 За останній період відділом огороджувальних конструкцій ДП НДІБК виконано досить великий обсяг робіт з обстеження існуючих будівель, оцінки їх технічного стану, розробки нових конструкцій і створення нормативних документів щодо розробки, проектування та виконання різноманітних огороджувальних будівельних конструкцій з відповідним забезпеченням їх надійності і енергоефективності.

Особливу увагу було приділено застосуванню огороджувальних конструкцій з цегли, ніздрюватого бетону і залізобетонних конструкцій.

В окремих випадках конструкції повинні бути перевірені розрахунковим шляхом при наявності відповідних даних, що були отримані експериментальним шляхом.

Наприклад, при виконанні науково-технічного супроводу об'єкту за адресою: м.Київ, вул.Короленківська,3, було виконано експериментальні дослідження попередньо напружених плит з пустотами безопалубочного формування для врахування даних в розрахунках і розробці вузлів підсилення опорних ділянок.

1-1.jpg  1-2.jpg  1-3.jpg  1-4.jpg

Було рекомендовано додатково підсилити опорні ділянки плит для забезпечення надійної роботи стосовно передачі поперечного напруження та сприйняття поперечної сили. розглянути доцільність використання зварних кутиків при улаштуванні вузла підсилення опорних ділянок колон замінивши їх на відповідні по сортаменту замкнуті гнуті сталеві труби заводського виготовлення.

Співробітниками відділу проведено обстеження та надано висновок щодо технічного стану будівель загальноосвітніх закладів в м. Васильків Київської області.

Мета виконання роботи - обстеження технічного стану будівель для визначення можливості подальшої безпечної експлуатації. Згідно діючих норм проведено обстеження будівель з фіксацією дефектів і пошкоджень, виконано дослідження показників міцності несучих конструкцій та розрахунки несучої спроможності елементів для встановлення можливості надійної подальшої експлуатації. Розробленні технічні рішення з підсилення окремих несучих конструкцій, реалізація яких дасть можливість експлуатувати будівлі за призначенням.

       
Академічний ліцей «Престиж» по вул. Декабристів, 135, в м. Васильків, Київської області.
2.JPG3.JPG4.JPG
 
8.JPG

5.JPG  6.JPG  7.JPG  

 Відповідно до вимог у зв'язку з визначеною категорією технічного стану необхідно розробити «Програму режиму обмеженої експлуатації будівлі», яка дасть можливість експлуатувати будівлю до виконання заходів з підсиленню та відновлення експлуатаційних властивостей несучих конструкцій будівлі: обмежити експлуатацію спортивного та актового залів на період розробки та реалізації проекту підсилення фундаментів (обмежена експлуатація означає, що можливо проводити планові шкільні уроки фізкультури одночасно до 2-х звичайних класів і не проводити масових заходів із можливим скупченням людей, що може викликати максимальні розрахункові навантаження і динамічні впливи); виконати підсилення фундаментів за окремо розробленим проектом.

 Фахівцями відділу було проведене обстеження Обстеження конструкцій будівлі ДНЗ №2 «Барвінок» за адресою: Київська область, м. Васильків, вул. Кітченка, 3 та надані рекомендації щодо відновлення експлуатаційних властивостей несучих елементів.

 Зафіксовані дефекти та пошкодження у стінах будівлі суттєво порушують просторову жорсткість і стійкість конструкцій будівлі, впливають на міцність та структурну цілісність несучих елементів, що може призвести до їх обвалення.

 Особливе занепокоєння викликає динаміка розкриття існуючих тріщин (руйнування встановлених маяків), утворення нових тріщин на протязі жовтня - листопада. Дані факти свідчать, що наявні прогресуючі деформаційні процеси пов'язані з осіданням ґрунтів основ під фундаментами будівлі. Ширина розкриття тріщин на окремих ділянках сягає 20 мм, вони наскрізні та простягаються на всю висоту. Необхідно звернути увагу, що порушення суцільності кладки склепінчастих віконних перемичок у стінах будівлі внаслідок утворення тріщин можуть призвести до раптового обвалення конструкцій стін.

 На підставі загального аналізу дефектів і пошкоджень у конструкціях згідно положень діючих нормативних документів на момент обстеження та з урахуванням наявності конструкцій категорії «4» загальний технічний стан будівлі ДНЗ №2, що розташована по вул. Кітченка, 3 у м. Васильків, Київської області слід кваліфікувати як «аварійний».

ДНЗ №2 м. Васильків.jpg    23.JPG    24.JPG

 За зверненням до інституту було виконано огляд конструкцій будівлі «Річкового вокзалу», за адресою пл. Поштова, 3 у Подільському районі м. Києва. В процесі виконання робіт проведено фіксацію пошкоджень та дефектів, інструментальні дослідження міцності цегляної кладки, а також необхідні розрахунки. На базі отриманих даних було сформовано висновок з рекомендацій щодо можливості подальшої безпечної експлуатації будівлі з урахуванням наданих рішень підсилення несучих конструкцій для відновлення їх експлуатаційних властивостей.


18.JPG     Будівля річкового вокзалу м. Київ.jpg     19.JPG

20.JPG     22.JPG     21.JPG


 В ДП НДІБК розроблена низка нормативних документів, які регламентують порядок розробки та впровадження будівельних конструкцій для будівель різного призначення.

Співробітники відділу намагаються до питання розробки та забезпечення надійності конструкцій відноситися відповідально з урахуванням всіх вимог нормативних документів.

rurtogitok.jpgВ окремих випадках огороджувальні конструкції повинні бути перевірені розрахунковим шляхом при наявності відповідних даних, що були отримані раніше при виконанні подібних робіт на замовлення різних організацій, з використанням експериментальних результатів.

Було проведено обстеження та надано висновок щодо технічного стану будівлі гуртожитку по Повітрофлотському проспекту, 53 в Солом’янському районі м. Києва.

Мета виконання роботи - обстеження технічного стану будівлі для визначення її можливості подальшої безпечної експлуатації. Згідно діючих норм проведено обстеження будівлі зовні з фіксацією дефектів і пошкоджень, а також з середини в рівні підвалу, першого, другого, третього, четвертого поверхів і горищної надбудови над четвертимповерхом (п’ятого поверху).

За зверненням від Приватного акціонерного товариства «ЛЕКС ХОЛДИНГ» було виконано огляд конструкцій 56 м димової труби,розташованої на території ТРЦ Караван: за адресою:м. Київ, вул.Лугова.12 з фіксацією пошкоджень та дефектів, інструментальним дослідженням міцності цегляної кладки димової труби, інженерно-геодезичними роботами з фіксації положення труби у просторі, а також проведеними необхідними розрахунками. На базі отриманих даних було сформовано висновок з рекомендацій щодо можливості подальшої безпечної експлуатації димової труби.

За договором з ВАТ «Київський механічний завод іграшок» проведено додатково до робіт 2011-2012 років обстеження недобудованого житлового комплексу з магазинами, офісами, приміщеннями побутового обслуговування в Голосіївському районі м. Києва, що охоплює частини вулиць Антоновича, Володимиро-Либідської і Боженка. Цей комплекс являє собою суцільну каркасну будівлю П-подібну в плані, що складається з 6-ти секцій у 14-22 поверхів і підземного паркінгу. Будівництво на цьому об’єкті було призупинено кілька років тому в різних секціях на різних рівнях без виконання робіт по консервації об’єкту.

Проведено візуальне і інструментальне обстеження технічного стану всіх монолітних залізобетонних колон каркасу монолітних плит перекриттів 4-ї секції, де передбачались додаткові до проекту навантаження. Зроблено висновок, що міцносні характеристики бетону, а також параметри фактичного армування несучих конструкцій будівлі дозволяють завершити будівництво комплексу по висоті до рівня, передбаченого проектом.

rinok.jpg

У м. Хмельницькому виконано обстеження центрального критого ринку по вул. Соборній,11. Надані рекомендації щодо подальшої безпечної експлуатації та складено технічний паспорт на будівлю.                           


Працівниками відділу виконано обстеження та аналіз конструктивних рішень купольної частинибудівлі терміналу «Б», розташованої за адресою: Київська обл., м. Бориспіль,Міжнародний аеропорт «Бориспіль» та рекомендації щодо їх подальшої експлуатації



 Відділом огороджувальних конструкцій періодично виконуються роботи на пім'ятках історії та архітектури. Ці будівлі та споруди визначають історичні традиції та особливості регіонів України, вони відтворюють історичний облік міста і свідчать про вік, етапи розвитку та займають особливе місце в загальній забудові. Тому для збереження індивідуальних рис міста необхідно дуже обережно відноситися до пам’яток архітектури, особливо в умовах виконання робіт з реконструкції, проведення будівництва в умовах щільної забудови.

pamyat_istorii1.jpgТак працівниками відділу було проведено обстеження по визначенню технічного стану будівельних конструкцій будівлі урочистих прийомів Державного управління справами по вул. Михайла Грушевського №22А та №20 в Печерському районі м. Києва, а також на замовлення Державного управління справами Секретаріату Президента України проведено обстеження існуючої будівлі Маріїнського палацу в м. Києві.

В Україні виконано багато робіт, пов’язаних з організацією виробництва сучасних керамічних виробів і блоків з ніздрюватого бетону, для проектування будівель з використанням яких були розроблені відповідні методики розрахунків.

До недавнього часу огороджувальні конструкцій з використанням блоків з ніздрюватого бетону в умовах сейсмічних навантажень були суттєво обмежені. З урахуванням експериментальних робіт, які були виконані в ДП НДІБК, при сейсмічності 7 балів можна допустити застосування блоків з ніздрюватого бетону класу на стиск С2 при густині бетону до 400кг/м3.

На замовлення ТОВ «РУСИНІЯ» були виконані випробування зразків керамічної кладки з цегли і каменів пустотністю до 34 % на стиск по перев’язаному і неперев’язаному перерізу.

На основі експериментальних результатів були зроблені наступні висновки. zeg_na_kladka.jpg

 Розрахунковий опір стиску кладки з цегли на стиск з урахуванням приведення результатів випробувань дослідних зразків для марки кладочного розчину М75 дорівнює 2,5 МПа (25 кгс/см2), що на 25% вище величин, приведених в додатку Р ДБН В.2.6-162 «Камяні та армокамяні конструкції», відповідно до керамічного каменя 1,9 МПа (19 кгс/см2), що на 5% менше величин приведених в додатку Р ДБН В.2.6-162, що може бути допущено при зведенні 5-ти поверхових будинків.

zeg_na_kladka1.jpg

Тимчасовий опір осьовому розтягу виробів по неперев’язаному перерізу для цегли і керамічних каменів дорівнює 2,9 МПа і 2,66 МПа відповідно. По перев’язаному перерізу тимчасовий опір кладки на розтяг дорівнює для цегли і каменю керамічного 0,8 МПа і 0,52 МПа відповідно. Міцність простінків при дії навантажень від власної ваги, експлуатаційних навантажень і сейсмічних зусиль при інтенсивності 7 і 8 балів при застосуванні цегли і керамічних каменів забезпечується.

Керамічні вироби ЗБК ТОВ «Русінія» (цегла і камінь керамічний 2.12 НФ) з пустотністю до 34% можуть бути застосовані в будівництві житлових будинків до 5-ти поверхів при інтенсивності сейсмічних зусиль 7 і 8 балів.

Відповідно до завдання дирекції Меморіального комплексу «Національний музей історії ВВВ 1941-1945р.р.» було виконано обстеження стану стін та перекриттів лабораторного корпусу з аналізом причин утворення тріщин. Було виконано уточнення конструктивних рішень будівлі та визначити технічний стан, виконати зондажі з метою фіксації підсилюючих елементів (тяжів) на існуючих конструкціях будівлі, а також встановлено спостережні маяки в місцях тріщин з метою виявлення динаміки деформаційних процесів. На основі проведеної роботи складено відповідний висновок.

Одне із пріоритетних питань діяльності відділу стосується супроводження нормативних і методичних документів за основними напрямками діяльності. Зокрема, виконувалась розробка ДБН з проектування кам’яних та дерев'яних конструкцій, ДСТУ на несучі та огороджувальні конструкції, ДСТУ на армоцементні конструкції та ін.

Членство в громадських організаціях