Європейський союз ухвалень будівельної продукції (UEAtc)

Європейський союз ухвалень будівельної продукції (UEAtc)

www.ueatc.eu

UEAtc був створений в 1960 році. Його історія співпадає з важливими змінами в плануванні нормативів (нормативному плануванні/ формуванні нормативної бази) і (змінами) в комерційному розвитку  будівельного сектора та їх регулюванням, починаючи з післявоєнних  нових технологій безпрецедентних  за різноманітністю та обсягом.

UEAtc включає вісімнадцять інститутів-членів, сімнадцять з яких розміщені по всій EEA (Європейській Економічній Зоні) та один в Східній Європі, а саме ДП НДІБК, якому  за рішенням Держбуду України було доручено представляти Україну. Починаючи з 2007 року спеціалісти інституту беруть активну участь в роботі UEAtc.

Ціль UEAtc - полегшити пересування будівельних виробів з країни в країну завдяки практиці взаємного визнання добровільних ухвалень. Результатом цього співробітництва став випуск сімдесяти керівних документів, що погоджують методи оцінки інноваційних будівельних виробів, та обмін (або підтвердження) кількома тисячами ухвалень між інститутами-членами. Це пішло на користь багатьом виробникам по всій Європі.

Основною  рисою таких добровільних ухвалень є те, що вони стосуються відповідності призначенню будівельних виробів та систем, напр. після їх використання в споруді, що відрізняє їх від оцінки відповідності стандартам та підкреслює їх роль, як додаткових/допоміжних до СЕ маркування. 

Процес, що завершується видачею ухвалення є усестороннім та включає:

  • оцінку процесу виробництва (повністю розробленого або прототипу)
  • оцінку ключових експлуатаційних характеристик
  • оцінку процесу і та там, де доцільно та необхідно, підготовку відповідного персоналу
  • підтвердження відповідності показників споруди, виробу/системи національним стандартам
  • підтвердження відповідності виробу/системи вимогам інших зацікавлених сторін напр. страхувальників, архітекторів, інженерів-будівельників та мешканців
  • оцінку довговічності виробу/системи

Міжнаціональний досвід співпраці членів UEAtc на  добровільній основі було взято за модель при створенні Єдиного Євроринку, який дозволяє вільний  обіг будівельної продукції.

Наступні роки діяльності UEAtc характеризуватимуть два різні процеси змін, а саме:

  • з одного боку, вступ в силу CPR (Регламент з будівельної продукції)на Європейському економічному просторі;
  • з іншого боку, більш зрозуміла і всебічна концепція принципу сталого розвитку
    в усьому світі.

Інтереси  UEAtc включають всю інноваційну і традиційну будівельну продукцію, комплекти і системи, на які є технічні умови, видані на основі одного або декількох ухвалень при повному забезпеченні співвласників (зацікавлених осіб) технічною інформацією.

UEAtc прагне відігравати керівну роль в упередженні та  спільному вирішенні проблем, що підіймають передові оператори, особливо виробники і користувачі інноваційними виробами, процесами і системами, упереджуючи і надихаючи майбутню гармонізацію нормативного законодавства.

UEAtc діє виключно на добровільних засадах і його члени взяли на себе зобов’язання по досягненню наступних спільних цілей:

  • постійно сприяти зростанню зазначеного сектору і просувати більш свідоме використання новітніх технологій, направлених на стабільний розвиток технічно вдосконаленого, безпечного і збалансованого ринку;
  • просувати співпрацю і обмін досвідом серед інститутів-членів, підтримувати членів UEAtc у вирішенні   їх питань, використовуючи широкий діапазон досвіду, експертизи, засобів і результатів;
  • координувати проведення досліджень шляхом паралельної участі своїх членів, які займаються дослідженнями, як  основним родом діяльності, в європейських організаціях;
  • координувати розвиток технічної праці в нових областях і оновлювати існуючі керівництва;
  • пропонувати своїм членам послуги для підготовки технічних специфікацій;
  • постійно працювати над організацією і підтримкою всередині мережі  чесного  діалогу на технічні теми з головними і найбільшими представниками зацікавлених кіл у  секторі;
  • повернутися до проблем, що мають відношення до “ ланцюга будівництва ” для того, щоб знайти прийнятні рішення в економічно обґрунтованих випадках на індивідуальній, національній, міжнародній основі;
  • застосовувати двосторонні форми визнання/інтеграції індивідуальних національних ухвалень, за загальними критеріями, визначеними усіма членами при одностайній згоді.
     З 2007 року Україну в UEAtc представляє Державне підприємство «Державний науково-дослідний інститут будівельних конструкцій».

   21 лютого 2017 року на запрошення директора ДП НДІБК Геннадія Фаренюка Президент Європейського союзу технічних ухвалень будівельної продукції пан Бенні Де Блер приїхав до України.  
      22 лютого Директор ДП НДІБК Геннадій Фаренюк ознайомив пана Бенні Де Блера із стратегічними напрямами науково-технічної діяльності інституту, з лабораторною базою випробувального центру та провів засідання, на якому  обговорив ряд питань:

-  участь ДП НДІБК в Європейських програмах переоснащення випробувальних баз щодо оцінки відповідності будівельної продукції;

-  можливості співробітництва щодо оцінки відповідності з Бельгійською будівельною асоціацією із сертифікації.

    Президент UEAtc Бенні Де Блер висловив слова підтримки на шляху поступової інтеграції української будівельної галузі до європейської. Він повідомив, що UEAtc підтримає цей процес, в тому числі методично, та інформував учасників засідання з європейською системою технічного регулювання, основними досягненнями та тенденціями її розвитку.

    За результатами засідання була підписана Угода про співробітництво між ДП НДІБК і ВССА (Бельгійською будівельною асоціацією з сертифікації).

    23 лютого пан Венні Де Блер був запрошений на засідання круглого столу до Міністерства регіонального розвитку та житлово-комунального господарства України.

     Усунення технічних бар’єрів у торгівлі та створення умов для інтеграції будівельної галузі України до Європейської спільноти – такою була основна тема засідання круглого столу.

     Дискусія відбулася за участі заступника Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Лева Парцхаладзе, президента Європейського Союзу з технічних ухвалень у будівництві (UEAtc) Бенні Де Блера, директора ДП НДІБК Геннадія Фаренюка, президента Міждержавної гільдії інженерів-консультантів Олександра Непомнящого, експертів, представників будівельної спільноти.

     В ході зустрічі підписано Меморандум про взаєморозуміння між UEAtc та Міждержавною гільдією інженерів консультантів. Сторони – підписанти Меморандуму – сприятимуть заохоченню та розвитку взаємних контактів шляхом застосування широкого спектру ініціатив, що містять поширення інформації, проведення заходів щодо створення мережі ділових зв’язків та неформальних відносин з метою досягнення взаєморозуміння та зміцнення партнерства.

      З 28 по 31 жовтня 2019 року y Ліверпулі, Велика Британія, директор ДП НДІБК Геннадій Григорович Фаренюк взяв участь у 39-му засіданні Технічної та 73-му засіданні Координаційної комісій Європейського союзу з технічних ухвалень в будівництві (UEAtc).

    28 та 29 вересня 2022 року директор ДП НДІБК Геннадій Григорович Фаренюк взяв участь у засіданнях Технічної та Координаційної комісій Європейсього союзу з технічних ухвалень у будівництві (UEAtc), що відбулись у інституті DIBt (Deutsches Institut für Bautechnik) у Берліні.

Членство в громадських організаціях